Tolice vojtěška

Categories Nezařazené0 Comments

Tolice vojtěška neboli také Alfalfa se nejvíce vyskytuje v Malé Asii a na Balkáně, nejčastěji roste na pastvinách a stepích. Rostlina má v sobě mnoho minerálů a dalších důležitých látek, které bere ze země pomocí dlouhých kořenů.

Léčivé účinky

Dokáže vyléčit žloutenku, zlepšuje srážlivost krve a ještě se používá na onemocnění ledvin a kloubů. Dále se může využít na zácpu, artrózu, revmatismus nebo na žaludeční vředy. Také pomáhá zlepšit trávení či dokáže tělo uvolnit od tekutiny. Proto je dobré jí použít proti celulitidě, diabetu, edému či dně. Tolice vojtěška i podporuje spánek, a jelikož obsahuje hodně bílkovin je vhodná i pro sportovce.

květ vojtěšky

V gynekologii se využívá na léčbu endometriózy a jiných onemocnění, které jsou spojeny s hormony. Je vhodná i při menopauze k zlepšení hormonů v ženském těle.

Bylina jelikož obsahuje lucerny, dokáže posílit imunitní systém a protože osahuje vitamíny, minerály a rostlinné bílkoviny, umí poskytnout náboj vitality. Tolice vojtěška může pomoct překonat slabost, nervozitu, podrážděnost, únavu či fyzickou a duševní únavu.

Pokud se vám udělala modřina, hematom či jste kousnutý hmyzem, můžete smíchat semena z vojtěšky s vodou a vytvořte pastu. Potom si namažte postižené místo a bolest zmizí. Pasta pomůže i snížit otoky.

tolice vojtěška

Tolice vojtěška pro růst vlasů

Pokud budete používat vojtěšku, můžete si urychlit růst vlasů. Stačí smíchat čtyři lžíce bylinky s litrem vody, povařit deset minut a potom nechat vychladnout. Poté si vývarem umyjeme vlasy a důkladně opláchneme teplou vodou.

Využití vojtěšky

Vojtěšku si můžete pořídit v podobě prášku, jako doplněk stravy, a to jak v kamenných obchodech, tak i na internetu. Využít ho lze několika způsoby. Postačí jej rozmíchat ve vodě, ale můžete ho přidat i do ovocných džusů, zeleninových šťáv či ho lze použít do smoothie. Nemusíte prášek využívat jen v nápojích. Lze ho použít i v salátech, cereáliích, jogurtech a medu. Nesmí se používat díl než tři měsíce. Potom je lepší si udělat měsíční pauzu.

5/5 - (1 vote)